Fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna to nic innego, jak przydomowa mini-elektrownia, potrafiąca generować bardzo duże ilości energii elektrycznej. Prąd stały generowany przez system fotowoltaiczny dochodzi do 1000 V, a moc instalacji po stronie prądu przemiennego w takich instalacjach dochodzi często do 10 kW! Dlatego dbamy, aby każda wykonana przez nas instalacja była odpowiednio zabezpieczona przeciwporażeniowo i przeciwprzepięciowo oraz uziemiona. Dysponujemy profesjonalnym, certyfikowanym sprzętem do wykonywania pomiarów instalacji
Do każdego projektu systemu OZE podchodzimy indywidualnie. Dobór instalacji fotowoltaicznej wymaga uwzględnienia wielu zmiennych wynikających np. z zapotrzebowania odbiorcy na energię elektryczną, warunków montażu, zastosowanych materiałów.
Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dopasowana do rzeczywistego rocznego zużycia energii elektrycznej danego gospodarstwa domowego lub firmy. Takie też rozwiązanie jest najbardziej optymalne i ekonomiczne. Należy pamiętać, że za oddaną do sieci energetycznej i niespożytkowaną w ciągu roku rozrachunkowego energię nie otrzymany zwrotu pieniężnego. Należy pamiętać też, że operator sieci obniży wartość oddanej do sieci energii elektrycznej odpowiednio o 20% w przypadku osób fizycznych i 30% w przypadku osób niefizycznych będących stroną umowy.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna
Fotowoltaika, w uproszczeniu, zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Dzieje się to dzięki modułom fotowoltaicznym zwanymi też panelami słonecznymi. Panele fotowoltaiczne składają się z setek ogniw fotowoltaicznych, które na skutek padających na nie promieni słonecznych wytwarzają ekologiczną energię elektryczną. Wytworzona przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna, w postaci prądu stałego zostaje zamieniona przez inwerter (falownik) na prąd przemienny, czyli taki, który wykorzystujemy do zasilania wszelakich urządzeń elektrycznych. Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają bieżącego serwisowania i można powiedzieć, że w zasadzie są bezobsługowe. Jedynym zabiegiem, któremu poddawane są panele fotowoltaiczne, jest ich okresowe mycie, co zdecydowanie zwiększa absorpcję promieni słonecznych.
Cechy fotowoltaiki
Co się dzieje z wyprodukowaną energią elektryczną?
Wyprodukowana energia elektryczna wykorzystywana jest na bieżące zapotrzebowanie urządzeń elektrycznych w domu, a nadwyżka wyprodukowanej energii oddawana jest operatorowi sieci energetycznej (Energa, Enea, Tauron lub PGE). Oddaną energię możemy wykorzystać w rozliczeniu rocznym, czyli możemy ją wykorzystać w okresach wzmożonego zapotrzebowania na energię, czyli np. zimą, kiedy uzyski z produkcji energii przez moduły fotowoltaiczne maleją. Każdy właściciel, dzięki instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, zostaje prosumentem, czyli producentem energii elektrycznej i jednocześnie jej konsumentem.
Komu dedykowana jest fotowoltaika?
Fotowoltaika może ułatwić życie każdemu. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w Gdańsku, Gdyni, czy na kaszubskiej wsi, dopóki masz dostęp do słońca, panele słoneczne są dla Ciebie! Ogniwa fotowoltaiczne można zamontować praktycznie wszędzie, w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Baterie słoneczne to jedno z najbardziej efektywnych źródeł energii odnawialnej. Osobiście wierzymy, że fotowoltaika to energetyczna przyszłość, w którą warto inwestować.
Nasi Konsultanci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00